Základní škola speciální Diakonie ČCE Dvůr Králové nad Labem > Turistika > tipy na výletRostou! Výlety i do blízkého okolí Dvora okoření bramboračku
Houbaři v Podkrkonoší mají letos radost i z malých kousků
Redakce / 6.11.2018, Královédvorsko
I ten nejsušší rok nemusí znamenat konec tak oblíbeného houbaření. O tom se mohou na začátku listopadu přesvědčit nejen návštěvníci a turisté v Podkrkonoší.
Po loňské, jedné z
nejbohatších houbařských sezon v Podkrkonoší, přišel letos slabý rok. Až na konci října se lesy v Králohradeckém kraji dočkaly tolik očekávaného deště. Na jeden den k nám dokonce zavítala i zima, která znamená většinou konec houbařské sezony. Listopadové vycházky do lesa však překvapivě naplnily košík nebo tašku nejednoho turisty. Hřib hnědý (modrák) a václavky nakonec mile překvapili nejen houbaře i v blízkosti města Dvora Králové.
Jak nám potvrdil mykolog Petr Kuráň z Trutnova, praktičtí houbaři si především kvůli suchu na velké sběry nepřišli. "Trochu bohatší byly hřibové sběry na přelomu června a července. Během srpna a září rostl místy Sírovec žlutooranžový. Kdo měl, štěstí, narazil na louce či v zahradě na čarodějné kruhy pečárek. V lese se daly nalézt některé dřevní houby, jejichž praktické využití však bylo ve většině případů jen omezené či nulové. Bylo však možné se alespoň kochat krásami, které v lese tyto houby, především z řad chorošů, vytvořily. Všechny ostatní druhy hub se během léta daly nalézt vesměs jen náhodně a jejich výskyt byl úzce regionální," popisuje detailně letošní letní sezonu.
"Další vlna sběrů začíná až nyní s výskytem Hlívy ústřičné, několika druhů václavek a Boltcovitky ucha Jidášova. Nyní se začínají opět objevovat některé druhy jedlých i nejedlých pečárek, čirůvek a strmělek. V lese místy lidé nacházejí Hřiba hnědého. Uvidíme, co nám teplé, ale konečně trochu deštivé počasí v listopadu ještě přinese," vysvětluje aktuální situaci Petr Kuráň, předseda Mykologického kroužku v Trutnově. Dodává, že na současném stavu počasí a růstu hub v Česku mají svůj podíl globální změny klimatu. Dále však věří, že letošním houbovým odpočinkem příroda ve skutečnosti jen připravuje na následující sezónu, která bude opět bohatá.
Stále trvající babí léto má vydržet i do dalšího týdne. I když už je většina zlatého listí opadaná a stromy působí smutně, výlety do nejbližšího okolí tak mohou příjemně naplnit nejednu domácí špajzku.
Kateřina Sekyrková