Vyhledej
Základní škola speciální Diakonie ČCE Dvůr Králové nad Labem > Služby občanům > Lékaři

Když můžu, pomůžu! Návod první pomoci pro každého

Redakce / 17.01.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Poskytnutí první pomoci je zákonem daná, ale především morální povinnost každého z nás. A ruku na srdce, kdo z nás si teď může říct, že by dokázal pomoct třeba člověku, který přímo před námi zkolabuje? Zkusme to rovnou, pěkně „zvostra“, a řekněme si něco k resuscitaci dospělého člověka.

První pomoc pro dospělého

Nejčastější příčinou bezvědomí u dospělých lidí bývá zástava krevního oběhu. Nám může sice být jedno, proč k ní došlo, ale musíme vědět, jak si poradit. Za prvé, zkuste toho člověka oslovit, případně s ním zatřást... Nic? Jsem sám? Nečekám a volám 155. Další instrukce už přijdou z úst zkušené operátorky. Je nás víc? Tím líp, dva jsou lepší než jeden, ale hlouček lidí okolo taky není to pravý ořechový. Pak je lepší říct: "Hele Lojzo, volej záchranku, hned," a mezitím se věnovat bezvědomému. Když nebude na zádech, tak ho na ně otoč, zakloň mu hlavu a zkontroluj, jestli dýchá. Pokud ano, máš z půlky vyhráno, ale pokud ne nebo třeba dýchá blbě (čti: chrčí nebo má dlouhé pauzy mezi nádechy, třeba jako kapr na suchu), je potřeba začít něco dělat. A jediný, co se po Tobě chce je, abys bezvědomému mačkal hrudník zhruba uprostřed. Klekni si k němu z boku, spoj ruce a propni lokty. Všechnu práci odvedou ramena a záda. A teď přijde to těžší. Hrudník musíš mačkat 100-120 krát za minutu, do hloubky zhruba 5-6 cm. Možná budou praskat žebra, ale to neřeš. To se prostě může stát, když to děláš pořádně. Zkus si v duchu zpívat „Rolničky, rolničky“ a mačkej do rytmu. Na začátku tě pohání vyplavenej adrenalin, ale vyčerpat se můžeš fakt rychle, proto se pravidelně střídejte. Snažte se při výměně nedělat dlouhý pauzy v masírování hrudníku. Zbytečný prodlevy maří dobře odvedenou práci. I když se to píše snad skoro všude – do dospěláků nedýchejte! Záchranka přijede brzy a oni umí umělý dýchání líp. U dětí je to jiný příběh, ale o tom třeba příště. No a kdy skončit? Nejlépe, když se ten dotyčný probere, nebo když přijede záchranka. Ale taky když už nemůžete. To není ostuda, prostě jste udělali, co jste mohli. 

Chytrá aplikace na chytrém telefonu

Znáš aplikaci Záchranka? Pokud máš chytrej tydlifon, tak si ji stáhni. Bleskově jsi ve spojení s dispečerem a ten ti se vším poradí. A když už jsme u těch chytrejch tydlifonů - jak si je všichni všemožně zamykáme...víme? Někdo na kód, někdo na gesto, někdo na otisk prstu. Nechme si, prosím, někde na pozadí číslo na někoho blízkého, aby třeba záchranář, doktor, nebo ségra, co se bude pokoušet do telefonu dostat, mohli snadno najít kontakt na ty, co o nás mají strach. 

AED - přistroj pro srdíčko

No a na závěr ještě něco o AED (Automatický Externí Defibrilátor). To je přístroj, co pozná takový ty arytmie, při kterých je potřeba dát srdíčku elektrickej výboj, aby se vzpamatovalo a dělalo zase zpátky to, co má. A taky je to přístroj pořádně chytrý. Poradí ti, co máš dělat. A ona je to v tom všem stresu funkce k nezaplacení. Jsou ve velkých nákupních centrech, na letištích, vozí ho v autě i policisté. Když uvidíš piktogram srdíčka s bleskem na zeleným pozadí a někde u něj poznámku AED, tak ho tam nejspíš mají. Koukej kolem sebe. Čistě pro případ, že ho budeš někdy potřebovat. Měj na paměti, že je lepší udělat alespoň něco, než nedělat nic. Zkus nepanikařit. Vždyť jde o život. 

Petra Tomášková

Poznámka

Co se týče první pomoci, například obec Dubenec zvažuje nákup AED pro svoji ednotku SDH + některé vyškolené občany obce. Tato služba již existuje v Doubravici, kde jsou místní pejskaři vedení jako „the first responder“, tedy že jsou stále na telefonu a kdykoli mohou vyrazit k postiženému srdeční zástavou. Obec Dubenec v minulosti schvalovala dar na pořízení AED pro first responder Doubravice.



Související články
Ve Dvoře Králové budou životy zachraňovat i policisté. Dostali od záchranářů defibrilátor.
Strážníci poprvé při záchraně člověka použili externí defibrilátor
Vaše komentáře

Přečteno 629x