Vyhledej
Základní škola speciální Diakonie ČCE Dvůr Králové nad Labem > Historie > osobnosti

Zemřel RNDr. Josef Janeček, královédvorský rodák, významný zoolog a dlouholetý ředitel Zoologické zahrady Liberec

Redakce / 7.07.2024
Josef Janeček se narodil 19. září 1936. Po studiích přírodních věd se stal zoologickým náměstkem ředitele v ZOO Dvůr Králové, kde začala jeho významná kariéra. V roce 1982 se stal ředitelem Zoologické zahrady Liberec, kde působil až do roku 2004.

FOTOGALERIE - Ve věku 88 let zemřel RNDr. Josef Janeček, královédvorský rodák, významný zoolog a dlouholetý ředitel Zoologické zahrady Liberec

Pod jeho vedením se liberecká zoo stala jednou z nejváženějších zoologických zahrad v České republice.

Pan Janeček se zasloužil o rozsáhlou modernizaci zoologické zahrady v Liberci a významné rozšíření chovatelských sbírek. Za jeho éry vznikly nové pavilony pro žirafy, opy, šelmy, tropické zvířata a další, které dodnes přitahují návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Byl to právě on, kdo přivedl do Liberce vzácné takiny zlaté a bílé tygry, což se stalo velkým marketingovým úspěchem zahrady.

V roce 2021 mu byla udělena Medaile města Liberec za jeho mimořádné zásluhy a významný přínos městu a jeho věhlasu. Primátor Tibor Batthyány při předávání medaile uvedl, že "pan doktor Janeček je mezinárodně uznávanou kapacitou a liberecká zoo se díky jeho práci stala respektovanou institucí v celosvětovém měřítku."

Josef Janeček se během svého života musel vyrovnat s mnoha výzvami, jako byla transformace zoo na příspěvkovou organizaci města nebo klesající návštěvnost po otevření hranic. Všechny tyto výzvy zvládl úspěšně a zanechal za sebou odkaz respektovaného ředitele, který svým nadšením a odhodláním významně ovlivnil podobu zoologické zahrady i její vnímání v očích veřejnosti.

Zdroj informací: Přemysl Rabas, město Liberec a Zoo Liberec

 
Vaše komentáře

Přečteno 6555x